اخبار فولاد
title

صادرات فولاد در آستانه تحریم رکورد زد

۸ خرداد ۱۳۹۸
صادرات فولاد در آستانه تحریم رکورد زد

فروردین ماه برای صادرات فولادسازان نیز ماه مناسبی بود؛ چرا که بر اساس اعلام ایمیدرو، فولادسازان بزرگ کشور در این ماه مجموعاً ۴۳۷ هزار تن فولاد صادر کرده‌اند که ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است. صنعت فولاد پس از گذشت سال پر فراز و نشیب ۹۷ و تحمل نوسانات شدید […]

فروردین ماه برای صادرات فولادسازان نیز ماه مناسبی بود؛ چرا که بر اساس اعلام ایمیدرو، فولادسازان بزرگ کشور در این ماه مجموعاً ۴۳۷ هزار تن فولاد صادر کرده‌اند که ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.

صنعت فولاد پس از گذشت سال پر فراز و نشیب ۹۷ و تحمل نوسانات شدید ارزی و بخشنامه‌های متعدد و متناقض دولتی، در حالی سال ۹۸ را آغاز کرد که هنوز اثرات این نوسانات در زنجیره تولید فولاد قابل مشاهده بود و از دیگر سو، بسیاری از تناقضات سیاستی دولت در حوزه کنترل بازار داخلی رفع نشده باقی‌مانده بود؛ مضاف بر این، موانع صادراتی، مشکلات تحریم و چالش‌های مبادله بانکی از دیگر معضلاتی بود که گریبانگیر این صنعت بزرگ شده بود و همین امر، کار را برای بهبود عملکرد فولادسازان بسیار سخت می‌کرد.

تحریم سه باره برای پوشش ناکامی‌ها

ایالات متحده آمریکا در روز ۱۸ اردیبهشت ماه امسال، با انتشار بیانیه‌ای، صنعت فلزات ایران را تحت تحریم قرار دارد. در این بیانیه آمده است: «در راستای کاهش درآمدهای ایران از جمله درآمدهای ناشی از صادرات محصولاتی نظیر آهن، فولاد، آلومینیوم و مس که ممکن است برای تأمین مالی و حمایت از توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، گروه‌ها و شبکه‌های تروریستی و توسعه نظامی استفاده شود، گام‌هایی اتخاذ شده است.»

این تلاش آمریکایی‌ها در حالی رخ داده که ۲ بار پیش از این نیز، بنگاه‌های بزرگ فولادی کشور از جمله فولاد مبارکه در فهرست تحریمی این کشور قرار گرفته بودند. بر اساس آمارهای اعلامی از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، میزان صادرات زنجیره معدن و صنایع معدنی کشور در سال ۹۷ برابر با ۶٫۲ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس این آمارها، ۶۷ درصد از کل صادرات زنجیره معدن کشور به محصولات فولادی و زنجیره فولادی اختصاص داشته و پس از آن، مس با ۱۵ و سنگ‌آهن با ۱۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نکته مهم در روند ماهانه صادراتی معدن و صنایع معدنی کشور، صعودی شدن این اعداد در ماه‌های بهمن و اسفند و پرش عدد صادراتی دی ماه از ۳۸۴ میلیون دلار به ۶۱۷ میلیون دلار در بهمن ماه و پس از آن ۶۸۴ دلار در اسفند ماه است. عددی که در مرداد ماه در پایین‌ترین حد خود ۳۴۳ میلیون دلار و اردیبهشت‌ماه در بالاترین حد خود ۷۲۰ میلیون دلار بوده است و این یعنی، صادرات دلاری محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور که در تمام سال ۹۷ تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا بوده و سه بار نیز مورد تأکید مقامات آمریکایی قرار گرفته، در محدوده ماکسیمم سالانه خود قرار دارد.

رشد تولید فولاد در فروردین

آمارهای منتشره از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می‌دهد که در فروردین سال جاری، میزان تولید محصولات فولادی به یک میلیون و ۶۶۸ هزار تن رسیده که ۱۶ درصد بالاتر از فروردین سال ۹۷ است. بر اساس همین آمار، میزان تولید فولاد میانی (شمش، بیلت، بلوم و اسلب) با ۳ درصد رشد به ۲ میلیون و ۱۷۷ هزار تن رسیده که در این میان، روند تولید بیلت و بلوم، ۱۶ درصد رشد و تولید اسلب ۱۰ درصد افت داشته است.

در بخش فولاد میانی، بیشترین رشد تولید به ورق پوشش‌دار با ۴۹ درصد افزایش تولید اختصاص داشته است. ورق سرد و گرم که از جمله محصولات مهم تولیدی فولاد مبارکه هستند، به ترتیب ۲۰ و ۱۴ درصد افزایش تولید را تجربه کرده‌اند. در بخش محصولات میانی، تنها نبشی و ناودانی کاهش تولید پیدا کرده‌اند که همین امر موجب کمتر شدن رشد تولید مقاطع طویل نسبت به مقاطع تخت فولادی در فروردین ماه سال جاری است.

بهبود صادراتی در اولین ماه بهار

در کنار رشد مناسب تولید، فروردین ماه برای صادرات فولادسازان نیز ماه مناسبی بود؛ چرا که بر اساس اعلام ایمیدرو، فولادسازان بزرگ کشور در این ماه مجموعاً ۴۳۷ هزار تن فولاد صادر کرده‌اند که ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است و این در حالی است که صنعت فولاد کشور در همین مدت، تحت سخت‌ترین تحریم‌های آمریکا قرار داشته است.

بر این اساس، بیشترین میزان صادرات فولاد کشور در فولاد خوزستان ۲۵۸ هزار تن ثبت شده که ۹۵ درصد نسبت به فروردین سال گذشته افزایش داشته است. فولاد مبارکه در همین مدت ۵۶ هزار تن محصول صادر کرده است که ۴۵ درصد افزایش یافته است و این در حالی است که این شرکت در همین مدت، عرضه‌های داخلی خود را نیاز افزایش داده و توانسته نیاز داخلی را نیز به خوبی تأمین کند.

عملکرد خیره‌کننده فولاد مبارکه در اردیبهشت ماه

فولاد مبارکه همچنین طی روزهای اخیر با رونمایی از گزارش عملکرد فروش اردیبهشت ماه خود از خلق رکورد جدید فروش خود خبر داد. این شرکت در اردیبهشت با بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محصول به فروش برساند که این عدد برای ماه قبل در حدود ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود؛ نرخ فروش ورق گرم شرکت در اردیبهشت ماه برابر با ۴ هزار و ۶۸۳ تومان و برای ورق سرد ۵ هزار و ۱۶۲ تومان بوده و این در حالی است که هم اکنون نرخ ورق سرد به بالای ۶ هزار تومان در بورس کالا رسیده است و از این رو، فروش فولاد مبارکه در ماه خرداد نیز صعودی ارزیابی می‌شود.

گزارش از مصطفی مصری‌پور