اخبار فولاد
title

حال نامساعد صنعت فولاد پاکستان و فرصت بهره مندی از ظرفیت های ایران

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
حال نامساعد صنعت فولاد پاکستان و فرصت بهره مندی از ظرفیت های ایران

بزرگترین مجتمع تولید فولاد پاکستان (PSM) به دلیل زیان دهی بالا در خطر تعطیلی قرار گرفته است به همین دلیل دولت این کشور طرح احیای آن را بررسی کند در این بین به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، ظرفیت های بالای جمهوری اسلامی ایران در صنعت فولاد می تواند راه گشای مشکل این کشور همسایه باشد. به […]

بزرگترین مجتمع تولید فولاد پاکستان (PSM) به دلیل زیان دهی بالا در خطر تعطیلی قرار گرفته است به همین دلیل دولت این کشور طرح احیای آن را بررسی کند در این بین به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، ظرفیت های بالای جمهوری اسلامی ایران در صنعت فولاد می تواند راه گشای مشکل این کشور همسایه باشد.

به گزارش گروه صنعتی پارس ساختار به نقل از ایرنا، برخی رسانه های پاکستان روز دوشنبه گزارش داده اند که دولت در حال بررسی احیای مجدد کارخانه بزرگ فولاد این کشور است و با این هدف به دنبال واگذاری آن به مشتریان خارجی است.

دولت پاکستان سه سال پیش با هدف جلوگیری از ادامه زیان دهی بزرگ ترین مجمع تولید فولاد این کشور (وابسته به بخش دولتی)، در تلاش بود که اداره آن را به بخش خصوصی دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران یا چین واگذار کند.

یک هیاتی ۱۰ نفره متشکل از کارشناسان فنی ‘مجتمع فولاد مبارکه’ و ‘ذوب آهن اصفهان’ دیماه ۹۵ به شهر کراچی پاکستان سفر کرد تا وضعیت نه چندان رضایتبخش بزرگ ترین مجتمع تولید فولاد پاکستان (Pakistan steel Mills) را به لحاظ فنی مورد ارزیابی کارشناسی قرار دهد.
به گفته کمیته خصوصی سازی پاکستان، مجتع فولاد این کشور تا ماه ژانویه ۲۰۱۹ (دیماه ۹۷) بیش از ۳ میلیارد دلار ضرر روی دست دولت گذاشته و کسی هم حاضر نیست مسئولیت اداره این مجتمع بزرگ را برعهده بگیرد و مانع از ادامه روند زیان دهی این شرکت شود بنابراین دولت به دنبال انجام اصلاحات اساسی برای ادامه فعالیت این مجتمع بزرگ است.

براساس این گزارش، «محمد سومرو» وزیر امور خصوصی سازی پاکستان به اطلاع پارلمان این کشور رساند که دو شرکت روسی و چند شرکت چینی تمایل خود را برای خرید مجتمع فولاد پاکستان ابراز کرده اند.

وی افزود: مجتمع فولاد پاکستان از ۲۰۱۵ به تعطیلی کشیده شده و تاکنون ماهانه ۴۰۰ میلیون روپیه صرف پرداخت حقوق کارمندان آن می شود به همین دلیل دولت در حال بررسی این مساله است که آیا امکان احیای مجدد مجتمع فولاد کشور وجود دارد یا خیر.

مجتمع فولاد پاکستان که در کراچی واقع شده است، از ظرفیت تولید فولاد و آهن تا پنج میلیون تن برخوردار است. این مجتمع صنعتی بیش از ۱۵ هزار نفر کارگر دارد.

این کارخانه در دهه ۱۹۷۰ با همکاری شوروی سابق در پاکستان احداث شده است.

با توجه به تولید چشمگیر آهن و فولاد در جمهوری اسلامی ایران در طول سال ‌های بعد از انقلاب اسلامی به ویژه بالندگی در عرصه برنامه ریزی های اصولی و توانمندی کارشناسان کشورمان، این فرصت وجود دارد که پاکستان با بهره مندی از همکاری ایران صنعت فلج شده فولاد خود را احیا کند.

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال ۱۳۵۰ در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان در شهرستان لنجان احداث و به بهره برداری رسید.

محصولات ذوب آهن اصفهان به ۲۵ کشور دنیا از جمله فرانسه، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، ایرلند، پرتغال، یونان، افغانستان، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، هند، عمان،کویت، چین، لبنان، پاکستان، عربستان سعودی، قطر و اردن صادر می شود.

**پاکستان همکاری با ایران را در اولویت قرار دهد
«محمد هاشم» رئیس سابق اتحادیه واحدهای صنعتی فولاد در پاکستان روز سه شنبه گفت: حضور ایران برای احیای صنعت فولاد پاکستان خبری خوشایند خواهد بود زیرا در مقایسه با دیگر کشورها، پاکستان دسترسی آسان تری به ظرفیت های ایران در حوزه فولاد و فناوری های آن دارد.

وی وجود برخی از محدودیت ها در حوزه تجارت جهانی از جمله تحریم ها را مشکل اصلی در زمینه همکاری دو کشور در صنعت فولاد دانست و افزود: صنایع فولاد ایران به ویژه تولیدات فولاد مبارکه اصفهان در مقایسه با دیگر محصولات خارجی بسیار با کیفیت و نرخ آن نیز مناسب است.

عضو اجرایی اتاق بازرگانی و صنعت شهر لاهور تاکید کرد: مجتمع فولاد پاکستان می تواند با همکاری ایران به این صنعت رونق ببخشد البته ما به عنوان اعضای بزرگترین اتحادیه واحدهای صنعتی فولاد در پاکستان از دولت می خواهیم که تولیدکنندگان را نیز در جریان این همکاری قرار دهد.

محمد هاشم اظهار داشت: من به عنوان یک بازرگان معتقدم که تجارت با ایران به سود پاکستان است و ما خواستار تدوین و اجرای روش های موثر برای دور زدن تحریم ها در حوزه واردات و صادرات فولاد میان دو کشور هستیم.